Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČINA SPĚCHA S ROZVOJEM

14. 11. 2014
Jaderná elektrárna Ning-te. FOTO - atominfo.cz

Čína spěchá s rozvojem jaderné energetiky

 

Čína na letošní rok naplánovala spuštění devíti nových reaktorů o celkové kapacitě přes deset tisíc MWe. Od začátku roku stihla připojit čtyři, největší nápor se očekává během listopadu a prosince. V nastaveném tempu chce pokračovat i příští rok, kdy by měla spustit sedm reaktorů. Do roku 2030 by měla Čína v počtu jaderných elektráren předhonit USA.

Pokud vše půjde podle současných plánů, měla by na konci roku 2014 Čína mít v provozu o devět reaktorů více než loni a celková kapacita jaderných elektráren by měla stoupnout o 10 634 MWe. Během prvních devíti měsíců letošního roku stihla Čína připojit celkem čtyři nové bloky: Ning-te 2 (leden), Chung-jen-che 2, Jang-ťiang 1 (oba březen) a Fu-čching 1 (srpen). Ve všech případech se jedná o tlakovodní reaktory typu CPR -1000. Celková kapacita těchto čtyř bloků je 4085 MWe. Do konce roku by Čína chtěla stihnout připojit ještě reaktory Ning-te 3, Chung-jen-che 3, Jang-ťiang 2, Fu-čching 2 a Fang-ťia-šan 1.

Celkem je v Číně v provozu 21 a ve výstavbě 27 reaktorů. Existují však plány na dalších 58 jaderných bloků, jak na pobřeží, tak ve vnitrozemí.

Momentálně dodává jádro jen těsně přes dvě procenta celkové produkce elektřiny, zatímco podíl uhlí se podle odhadů světových analytických firem pohybuje mezi 70 až 75 procenty. V roce 2013 vyprodukovala Čína více emisí CO2 na hlavu než Spojené státy a Evropská unie dohromady, její podíl na světových emisích navíc neustále roste. Čínská vláda proto chce masivně investovat do bezemisních zdrojů: kromě jádra podporuje výstavbu větrných a solárních elektráren. Velký důraz se rovněž klade na využití vodních zdrojů, které se na výrobě elektřiny podílejí z 15 %. Proti stavbám gigantických přehrad spojených s přesidlováním stovek tisíc lidí však protestuje řada ekologů.

Václav HANUS, viceprezident České nukleární společnosti